Przejdź do treści

O Covid-19

Rok 2020 to rok, który kojarzy się nam ze światową epidemią związaną z COVID-19 wywołanym przez wirus SARS-Cov-2. W bardziej medycznym ujęciu, COVID-19 jest chorobą zakaźną układu oddechowego u człowieka, która wywołana jest poprzez patogen z rodziny koronawirusów nazywanych SARS-Cov-2.

Dane podawane w różnych mediach wskazują, że każda choroba COVID-19 ma zupełnie indywidualny przebieg. Podaje się, że u większości pacjentów, czyli zarażonych osób, wirus przejawia się objawami o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Taki przebieg COVID-19 daje szansę na powrót do zdrowia. W wielu jednak przypadkach stanowi znaczne zagrożenie życia i niszczy organizm ludzki, zajmując głównie układ oddechowy. Często doprowadza do zgonu pacjenta.

Pacjenci, po przebytej chorobie Covid 19 w sposób lekki lub umiarkowany kierowani są na różnego rodzaju zabiegi. Podstawą zabiegów jest rehabilitacja prozdrowotna. Tego rodzaju terapia ma uchronić od remisji choroby. Ma wpłynąć na poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej. Zabiegi w ramach  rehabilitacji oparte są na indywidualnym programie leczenia, dostosowanym do każdego ozdrowieńca. Dzięki czemu wpływają na poprawę wydolności dróg oddechowych przez np. regularne ćwiczenia oddechowe. Co więcej, wpływają na wzrost siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej, a także stanowią ważne wsparcie dla zdrowia psychicznego.